Vajinal Akıntı Nedir? 2022 Rehber

Vajinal akıntı kadınların genelinde görülen genellikle normal bir durumdur. Fakat vajinal akıntı da kendi içinde enfeksiyonlu ya da enfeksiyon olmama gibi farklı şekillerde de meydana gelebilir. Anormal akıntı olduğu zaman bu durum belirli şekillerde ortaya çıkar. Normal olmayan akıntıların rengi sarı ya da yeşildir. Mantar kaynaklı olarak da bakteriyel şekilde akıntı olması da mümkündür. Bu şekilde olağan dışı akıntılar fark edildiği zaman da mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

vajinal akinti nedir

Vajinal akıntılar kötü koku ya da renk değişikliğinin dışında kimi zaman acı ya da kaşıntıya da neden olabilir. Bu tarz belirtiler olduğunda sağlık kuruluşuna başvurularak tedavisinin görülmesi önemlidir.

Vajinal Akıntı Nasıl Geçer Kadınlar Kulübü

Vajinal akıntı olduğunda genel olarak tedavisi tıbbi olarak sağlanır. Fakat orijinal akıntının oluşmaması için belirli önlemler almak mümkündür. Bu önlemler alınarak vajinalarda akıntı oluşumuna engel olunur.

Okumalısınız: Menopoz Nedir?

Vajina düzenli olarak ılık su ve sabunla yıkanmalıdır. Vajinanın genel olarak temiz tutulması akıntı oluşmaması açısından önemlidir. Ayrıca vajina temizliği yapılırken özellikle parfüm ya da kokulu sabunların kullanılmaması gerekir. Yoğun kimyasal ya da yoğun koku içeren ürünler genellikle vajinada akıntıya neden olabilir. Köpüklü duş Ya da vajinal duş gibi durumlardan kaçınmak gerekir. İç çamaşırı kullanımında ise %100 pamuklu kullanmak ve hijyenik olmasına dikkat etmek gerekir. Özellikle tuvalet temizliği esnasında temizliğin önden arkaya doğru yapılması da bakterilerin önlenmesi açısından önemlidir.

Vajinal Akıntı Renkleri Anlamları

Vajinal akıntılarda renklere göre akıntının anormal ya da anormal olup olmadığını algılamak mümkündür.

Doğal ve sağlıklı Olarak kabul edilen vajinal akıntı rengi, beyaz ve şeffaf renktedir. Ayrıca kokusuz ve vajinadaki bakterileri atmaya yarayan sağlıklı bir akıntı türüdür.

Sarı ve yeşil renkte olan ve özellikle yoğun kıvamda olan vajinal akıntı anormal olarak kabul edilir. Ayrıca bu akıntılarda genellikle kötü koku olma ihtimali de bulunur. Bu şekilde olan akıntılar ilerlediğinde kaşıntı ya da acıma hissi gibi durumlara neden olabilir. Bu şekilde anormal bir akıntı hissedildiği zaman mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak ve ihmal etmemek gerekir. İlerlediğinde sağlık açısından olumsuz sonuçlara yol açabilir.

vajinal akinti renkleri

Geçmeyen Vajinal Akıntı

Geçmeyen vajinal akıntı sorunu kimi zaman kadınların yaşadığı bir problemdir. Vajinal akıntıda en büyük problem kadınların vajinal duş yapmasından kaynaklanıyor. Vajinal duş yapmak vajinanın iç kısmını deforme ettiği ve formunu bozduğu için geçmeyen vajinal akıntılara sebep olabiliyor. Bu yüzden de vajina temizliği yaparken dikkatli olmak ve özellikle vajinal duşun yaptırılmaması önemlidir. Tüm önlemlere rağmen geçmeyen vajinal akıntıdan dolayı doktora başvurmak gerekir.

Vajinal Akıntı Orucu Bozar Mı?

Doğal olan ve gün içerisinde kadından gelen vajinal beyaz akıntı orucu bozmaz. Kimi zaman kadınlardan sağlıklı olan beyaz vajinal akıntının gelmesi normal bir durumdur. Gün içerisinde birkaç kez bu durum yaşanabildiği için orucu bozmayan bir durum olarak kabul edilir. Bu yüzden de oruç olarak merak edilen bu konuda vajinal akıntı orucu bozmaz..

Vajinal akıntı, günlük yaşamda sık bir ya da iki kez yaşandığı ve doğal sağlıklı bir durum olduğu için orucu bozulan bir durum olarak kabul edilmiyor. Ayrıca vajinal akıntılardan yoğun kıvamda olan vajinal akıntıların da kısa süre içerisinde tedavisinin olması gerekir. Fakat bu süreç içerisinde aynı zamanda oruçlu olunduğu zaman ilaç tedavisi görüldüğünde bu durum orucu bozabilir.

Her Gün Vajinal Akıntı

Vajinal akıntı, günlük yaşamda normal ve sağlıklı olacak şekilde gün içerisinde kadınlarda görülebilir. Kokusuz ve saydam beyaz renkte olan vajinal akıntı herhangi bir zararı olmayan akıntı türüdür. Özellikle vajinada bulunan bakterileri atmak adına bu beyaz vajinal akıntının gelmesi sağlıklı ve doğal bir durumdur. Pek çok kadında görülen normal vajinal akıntı genel olarak doğal bir durum kabul edilir. Anormal renklerde ve anormal yoğunlukta olmadığı sürece vajinal akıntı sorun olarak kabul edilmez. Fakat her gün anormal renklerde yeşil ya da Sarı gibi yoğun kıvamlarda vajinal akıntı yaşanması durumunda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

vajinal akıntı orucu bozar mı

Vajinal Akıntı Kaç Yaşında Başlar?

Vajinal akıntının yaş konusu da genelde merak edilen bir konudur. Bu durum genel olarak aynı olsa da kimi zaman farklı yaş gruplarında da görülebilir. Genel vajinal akıntı 11 ve 13 yaş grupları arasında başlar. Fakat kimi zamanı 9 ve 16 yaşları arasında da vajinal akıntının başladığı görülmüştür. Bu yüzden bazı zamanlar kişinin fizyolojik yapısına göre değişebilir. Fakat genel yaş grubu 11 ve 13 yaşlar arasında değişiyor.

Gün içerisinde bir ya da iki kez olan doğal akıntılar, normal olarak kabul edilir. Özellikle 11 yaşında başlayan vajinal akıntının renk ve dokusuna dikkat etmek de fayda var. Çünkü rengi ve dokusu doğal ve saydam olmayan vajinal akıntılar yoğun kıvamda olduğunda anormal akıntı olarak kabul edilir. Özellikle sarı ve yeşil renkte olan vajinal akıntılar yoğun olduğunda mutlaka sağlık kuruluşuna başvurarak önlem almakta fayda var.

Vajinal Akıntı Nasıl Geçer?

Vajinal akıntının nasıl geçer diye aratanlar için bu olay genellikle merak edilen bir durumdur. Ciddi boyutta olan vajinal akıntı için mutlaka bir sağlık kuruluşundan destek almak gerekir. Evde alınan önlemlerin yanı sıra sağlık kuruluşuna başvurmak ve bu konuda tıbben yardım almak daha doğru olur. Özellikle koyu kıvamda olan ve sürekli gelen kötü kokulu ve kaşıntı veren vajinal akıntılarda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Ayrıca bu vajinal akıntı durumu ilerlediğinde kaşıntıya ve ağrıya da sebep olabilir. Böyle bir durumda ihmal etmemek ve mutlaka kısa süre içerisinde tıbbi olarak yardım almak doğru olur.

Eğer vajinal akıntı ile ilgili problem yaşıyorsanız yorumlar kısmında diğer kadınlarla bilgi alışverişinde bulunabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

Yorum yapın